مینای دندان

مینای دندان

-مینای دندان

مینای دندان سخت ترین و معدنی ترین بافت در گونه های مهره داران منقرض شده و موجود است و حداکثر دوام را فراهم می کندکه به دندان ها اجازه می دهد به عنوان سلاح و/یا ابزار و همچنین برای پردازش مواد غذایی عمل کنند.رشد و معدنی شدن مینای دندان فرآیند پیچیده ای است که توسط سلول های اندام مینای دندان به نام آملوبلاست ها تنظیم می شود.

این سلول‌های به شدت قطبی شده یک لایه تک‌لایه‌ای در اطراف بافت مینای در حال رشد تشکیل می‌دهند و به عنوان یک جبهه تشکیل‌دهنده واحد در جهت‌های مشخص حرکت می‌کنند، زیرا ماتریکس پروتئینی را قرار می‌دهند که به عنوان الگوی رشد کریستال عمل می‌کند.آملوبلاست ها اتصالات بین سلولی را ایجاد می کنند و یک سد نیمه تراوا ایجاد می کنند که در یک انتها (پایه / پروگزیمال) مواد مغذی و یون ها را از رگ های خونی دریافت می کند و در انتهای مخالف (ترشحی / آپیکال / دیستال)کریستال های خارج سلولی را در شرایط pH مشخص تشکیل می دهد.

در این محیط منحصر به فرد، آملوبلاست ها رشد کریستال را از طریق فعالیت های سلولی متعدد از جمله تعدیل حمل و نقل مواد معدنی و یون ها، تنظیم pH، پروتئولیز و اندوسیتوز هماهنگ می کنند.در بسیاری از مهره داران، قسمت عمده ای از حجم بافت مینای دندان ابتدا توسط همین سلول ها تشکیل می شود و متعاقباً با تغییر مورفولوژی و عملکرد خود، معدنی می شود.

مرگ سلولی در اثر آپوپتوز و رگرسیون سرنوشت بسیاری از آملوبلاست ها به دنبال بلوغ مینای دندان است، و سلول های باقی مانده از اندام مینا در طول رویش دندان ریخته می شوند یا در اتصال اپیتلیال دندان به لثه دهان ادغام می شوند.در این بررسی، ما جنبه‌های کلیدی تشکیل مینای دندان، از پیدایش رشد آن گرفته تا ثروت روزافزون داده‌ها در مورد مکانیسم‌های واسطه انتقال یونی،و همچنین نتایج بالینی ناشی از عملکرد غیر طبیعی آملوبلاست را بررسی می‌کنیم.

سخترین ماده در بدن انسان

مینای دندان سخت ترین ماده در بدن انسان است و به عنوان لایه بیرونی تاج دندان مقاوم در برابر سایش عمل می کند.این یک سد عایق تشکیل می دهد که از دندان در برابر نیروهای فیزیکی، حرارتی و شیمیایی محافظت می کندکه در غیر این صورت به بافت حیاتی پالپ دندان زیرین آسیب می رساند. از آنجا که خواص نوری مینا نیز از ساختار و ترکیب آن ناشی می‌شود ،

نقص‌های رشدی یا تأثیرات محیطی مؤثر بر ساختار مینا معمولاً به‌عنوان تغییر در کدورت و/یا رنگ آن مشاهده می‌شوند. تأثیر توهین‌های رشدی روی مینای دندان بسیار مهم است، زیرا بر خلاف استخوان، پس از معدنی شدن، بافت مینا بدون سلول است و در نتیجه بازسازی نمی‌شود.

  بافت

در پستانداران، مینای دندان تنها بافت مشتق شده از اپیتلیال است که در شرایط غیر پاتولوژیک معدنی می شود(استخوان و عاج، سایر بافت های معدنی اصلی، از سلول های مزانشیمی مشتق شده اند). مینای دندان در یک ماتریکس آلی تشکیل شده است که از گروهی منحصر به فرد از پروتئین های ماتریکس خارج سلولی (EMPs) تشکیل شده است که همسانی کمی با پروتئین های موجود در بافت های دیگر نشان می دهد.

اندام مینای دندان توسط جمعیت مخلوطی از سلول ها تشکیل می شود. در این میان آملوبلاست ها هستند که در درجه اول مسئول تشکیل و کانی سازی مینا هستند و تک لایه ای را تشکیل می دهند که در تماس مستقیم با سطح مینای تشکیل دهنده است.

فرایند تشکیل مینای دندان

فرآیند تشکیل مینای دندان به عنوان آملوژنز شناخته می شود. پروتئین‌های ماتریکس مینای دندان توسط آملوبلاست‌ها در فضای مینای دندان ترشح می‌شوند و بعداً توسط آملوبلاست‌ها تجزیه شده و از طریق پروتئولیتیک حذف می‌شوند.آملوبلاست ها با دقت بالایی تشکیل یک ماده معدنی مبتنی بر هیدروکسی آپاتیت (بر پایه هاپ) را در فضای مینای دندان تنظیم می کنند.

مینای تشکیل شده ظاهر منشوری مشخصی دارد که از میله هایی تشکیل شده است که هر یک توسط یک آملوبلاست منفرد تشکیل شده و از محل اتصال دنتینو مینا (DEJ) تا سطح مینا امتداد می یابد و مینای بین مینای اطراف میله های مینا قرار دارد.ردپایی از پپتیدهای EMP در مینای کاملاً تشکیل شده گنجانده شده است و اعتقاد بر این است که به ساختار نهایی کمک می کند،به طوری که مینای کاملاً تشکیل شده (بالغ) دارای خواص مورفولوژیکی و بیومکانیکی منحصر به فردی است.از نظر وزنی، مینای بالغ حدود 95 درصد مواد معدنی، 1 تا 2 درصد مواد آلی و 2 تا 4 درصد آب است

– رشد جنینی دندانها

مراحل تشکیل دندان قرن ها از نظر بافت شناسی و مورفولوژیکی مورد مطالعه قرار گرفته است.مراحل اصلی شامل ایجاد اولیه یک لایه دندانی است که شامل یک نوار در حال رشد به سمتداخل از اپیتلیوم دهان ضخیم شده در مکان های خاصی است که توسط بیان موضعی فاکتورهای رونویسی کلیدی تعیین می شود(لامینای دندانی به سرعت تا می‌شود و به مزانشیم زیرین نفوذ می‌کند و پلاکد دندانی را تشکیل می‌دهد و به دنبال آن مراحل جوانه، کلاه و زنگ ایجاد می‌شود.

این مراحل تاج را شکل می دهند و سپس رشد ریشه ها را دنبال می کنند.مزانشیم بلافاصله زیر اپیتلیوم دندان از سلول های تاج عصبی جمجمه مشتق شده است.در اوایل شکل گیری دندان، تداخل مولکولی اپیتلیال-مزانشیمی در ابتدا توسط مزانشیم تنظیم می شود،به طوری که سلول های اپیتلیال که برای ایجاد مینای دندان تعیین شده اند شروع به تمایز برای تشکیل آملوبلاست می کنند،و مزانشیم زیرین مشتق از تاج عصبی به سلول هایی تمایز می یابد که بقیه را تشکیل می دهند. دندان.

بحث در مورد مورفوژنز و بافت شناسی تشکیل دندان پستانداران، یا منشا سلولی و سیگنال های مولکولی که به صورت محلی برای هدایت ادنتوژنز استفاده می شوند، خارج از محدوده این بررسی است. با این حال، خواننده به سمت برخی از نشریات برجسته هدایت می شود که همه این موضوعات را پوشش می دهند  .

-خلاصه

مینای دندان جزو سخت ترین عضو در بدن انسان است در واقع چیزی که در دندان های سالم مشاهده می کنیم همان مینای دندان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *