انواعی از وسایل مهم دندانپزشکان

انواعی از وسایل مهم دندانپزشکان

انواعی از وسایل مهم دندانپزشکان

تصمیم گیری در هر جنبه ای از زندگی مهم است. تصمیم گیری در هر شرایطی که معیارهای متعددی وجود دارد به یک مشکل دشوار تبدیل شده است. استفاده از روش‌های تصمیم‌گیری چند معیاره که می‌توانند راه‌حل‌های ریاضی و منطقی برای مسئله از دیدگاه تحلیلی به ارمغان بیاورند، اخیراً رشد قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. مزایای زیادی در راه حل و مراحل بعدی ارائه می دهد. انتخاب تجهیزات پزشکی نیز به دلیل الزامات معیارهای متضاد، برای تصمیم گیرنده یک مشکل چالش برانگیز، پیچیده و دشوار است که باید به طور همزمان مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه، هدف این مطالعه، اصل تئوری های تصمیم گیری چند معیاره را بر روی انواع ابزارهای مورد استفاده در دندانپزشکی مورد بررسی قرار می دهد.

از آنجایی که داده های مورد استفاده در این تحقیق عددی نیستند بلکه زبانی هستند، از روش تصمیم گیری فازی پرومته استفاده شده است. در این تحقیق، شش ابزار دندانپزشکی که بیشتر توسط متخصصان برای انجام عمل جراحی بر روی بیماران استفاده می شود، مقایسه و ارزیابی شده است. بررسی‌های روش تصمیم‌گیری پرومتی فازی نشان می‌دهد که آینه دندانی مؤثرترین ابزار در بین تمام ابزارهای مقایسه شده است و پس از آن ساکشن دندان، هوا سایشی دندان، هندپیس دندان، لیزر دندان و اشعه ایکس دندان بر اساس معیارهای انتخاب شده قرار دارند. و وزن اهمیت داده شده به هر معیار. با استفاده از این تکنیک، می توان نتایج رتبه بندی خاص تری را بر اساس یک سطح ترجیحی خاص به دست آورد.

سلامت دندان عاملی حیاتی در تعیین کیفیت زندگی فرد است. دندان ها تنها بافت استخوانی بدن انسان هستند که توسط پوست پوشانده نمی شوند. پس از آن، آنها حساس ترین بافت استخوانی در بدن هستند. دندانپزشکان اغلب برای مداخله در بیماری حفره دهان با مشکلاتی روبرو هستند. ابزارهای مورد استفاده در تشخیص پوسیدگی دندان، بیماری‌های پریودنتال، سرطان‌های دهان، تظاهرات دهانی HIV، ترومای دهانی، شکاف کام و لب و نوما (بیماری قانقاریای شدید که از دهان شروع می‌شود و بیشتر کودکان را مبتلا می‌کند) حیاتی و مهم هستند.

این دستگاه ها ممکن است الکترونیکی باشند یا نباشند. آنها پزشک یا دندانپزشک را قادر می سازند تا مشکلات سلامتی را تشخیص دهد و تعیین کند که چه نوع درمانی باید نشان داده شود. با این حال، انواع زیادی از وسایل و ابزار پزشکی و همچنین انواع بیماری ها وجود دارد. بنابراین، این مطالعه بر روی چند مشکل دندانی تمرکز کرده و سپس به بررسی شش نوع ابزار و وسایل دندانپزشکی پرکاربرد و در دسترس با مزایا و معایب آنها می‌پردازد. در این تحقیق، تمرکز بر استفاده از وسایل پزشکی برای آسیب شناسی های دندانی است. همچنین، این تحقیق آن دسته از دستگاه‌هایی را که می‌توان در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دندان‌پزشکی مورد استفاده قرار داد، پوشش داد.

تمرکز این مقاله ارزیابی مزایای ابزار/دستگاه‌های دندانپزشکی و اینکه چگونه درمان‌های دندانی را آسان‌تر و کارآمدتر می‌کنند، می‌باشد. این مقاله برخی از درمان‌ها را توضیح می‌دهد و سپس در مورد برخی ابزارها و دستگاه‌های مورد استفاده در دندانپزشکی بحث می‌کند. در نهایت، این مطالعه بینشی در مورد آینده تجهیزات دندانپزشکی و نحوه استفاده از آن برای ارائه خدماتی که بیماران را هنگام ترک مطب دندانپزشکی خوشحال می کند، ارائه می دهد. این تجهیزات از اجزای متعددی تشکیل شده است که برخی از آنها دارای سرهای قابل جابجایی هستند. درک نحوه جایگزینی آن اجزا بسیار مهم است. در اکثر مراحل (یعنی عملیات)، اکثر این وسایل، مانند مکش، باید به طور مداوم استفاده شوند.

 

1-آینه دندان

آینه دندانی یک پروب با سطح آینه ای دایره ای نازک در انتهای کار است که به دندانپزشک اجازه می دهد تا داخل دندان ها و بقیه حفره دهان را ببیند. از این ابزار برای جستجوی باکتری ها، حفره ها و جرم ها در نواحی غیر قابل دیدن دهان استفاده می شوددندانپزشکان از سه نوع مختلف آینه استفاده می کنند: سطح جلو، مقعر و سطح صاف. از آنجایی که یک تصویر واضح ارائه می دهد، آینه سطح جلویی پرکاربردترین آینه دندانپزشکی است

2- پروب دندانی (دستگیر دندانی)

پروب دندانی ابزاری نوک تیز است که توسط دندانپزشکان برای تشخیص مشکلات دندانی به جای درمان آنها استفاده می شود. پروب دندان یک ابزار دستی با انتهای خمیده و نوک تیز است. برای تشخیص و ارزیابی بیماری ها و شرایط دندان استفاده می شود. سبک های زیادی از کاوشگرها وجود دارد، از جمله مستقیم، بین پروگزیمال و منحنی.پروب های دندانی برای تعیین عمق پاکت های پریودنتال ایجاد شده توسط دندان ها استفاده می شود. عمق پریودنتال بسیار مهم است زیرا دندان های آبسه اغلب با بیماری پیشرفته پریودنتال همراه است و نیاز به جراحی لثه دارد. بنابراین، مهم است که مارجین را به طور مرتب بررسی کنید تا قبل از اینکه مشکل قابل توجهی شود و دندان قابل نجات نباشد، مشخص شود

3-لیزر دندانپزشکی

اگرچه لیزرهای دندانی نسبتاً جدید هستند، اما در حال حاضر برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله بافت نرم و سخت، لثه و دندان، تشخیص پوسیدگی، تحریک زیستی، لیزردرمانی سطح پایین و تحریک نوری استفاده می‌شود. دندانپزشکان از این دستگاه برای برداشتن بافت های دندانی بیمار و آماده سازی دندان برای بازسازی دندان استفاده می کنند. لیزرهای دندانی توسط برخی از دندانپزشکان برای درمان بیماری هایی مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه، بیوپسی و سفید کردن دندان استفاده می شود. همانطور که در مورد بسیاری از دستگاه ها وجود دارد، این دستگاه دارای چندین مزایا و معایب است. با این حال، از آنجایی که لیزر دندان یک روش نسبتاً جدید است، بحث‌هایی را در جامعه دندانپزشکی ایجاد کرده است. چندین مزیت شامل کاهش ناراحتی جسمی و اضطراب برای بیمار است. هنگامی که لیزر به جای روش‌های معمولی استفاده می‌شد، خونریزی کمتری در حین عمل تشخیص داده می‌شد. برخی از اشکالات شامل این واقعیت است که این ابزار نسبت به سایر ابزارها گران تر است.

4- ساکشن دندان

ساکشن های دندانی که به عنوان اجکتور بزاق نیز شناخته می شوند، توسط دندانپزشکان برای خارج کردن بزاق اضافی از دهان بیماران در حین مراقبت استفاده می شود. علاوه بر این، دندانپزشکان از این سیستم برای حذف هرگونه مواد دندانی غیر ضروری استفاده می کنند. دندان ها باید تمیز، خشک و عاری از خون، بزاق و آب باقی بمانند. اگر بیمار بزاق یا مواد دندانی در دهان خود داشته باشد، ممکن است عمل به تعویق بیفتد. به دلیل اینکه یک وسیله دندانپزشکی است، تمیز کردن آن بعد از هر بیمار دشوار است. به جای آن، جایگزین کردن آن با نوک استریل برای بیمار بعدی ساده تر است. این نوک ها اغلب از پلاستیک یا فلز ساخته می شوند. نوک ها می توانند یکبار مصرف یا اتوکلاو باشند که برای تکمیل چرخه عقیم سازی به 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد. از آنجایی که برخی روش‌ها می‌توانند باعث گیج شدن بیمار شوند که ممکن است منجر به خطا شود، دندانپزشکان ممکن است برای راحتی بیمار از این دستگاه استفاده کنند.

5-هوا سایش دندان

هوا سایش دندان یکی از پرهزینه ترین تجهیزاتی است که در این مطالعه بررسی شده است از آینه دندانپزشکی برای تعیین محل مشکل استفاده می شود و از هوای دندان برای از بین بردن پوسیدگی دندان با دمیدن جریانی از هوای حاوی اکسید آلومینیوم بر روی دندان استفاده می شود

6-اشعه ایکس دندان

اشعه ایکس اغلب برای ارائه دید بهتری از دندان ها و ریشه آنها استفاده می شود. دندانپزشکان ممکن است قبل از شروع درمان از اشعه ایکس دندان برای تشخیص حفره ها، عمق آنها و وجود هر شرایط دیگری استفاده کنند. علاوه بر این، دندان های در حال ظهور را نشان می دهد که هنوز زیر لثه هستند. اشعه ایکس دندان می تواند مشکلات بهداشت دهان و دندان را در بیماران در مراحل اولیه تشخیص دهد، از جمله عفونت های دهان، برخی از انواع تومورها و بیماری های لثه. اشعه ایکس دندان گران ترین ابزاری است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. هم به این دلیل است که یک سیستم الکترونیکی بزرگ است و هم به این دلیل که در دندانپزشکی ضروری است. اشعه ایکس دندان از سال های اولیه قرن بیست و یکم به طور قابل توجهی تکامل یافته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *