کرادینگ دندان

کرادینگ دندان

کرادینگ دندان

نیازهای برآورده نشده دندانی و پوسیدگی دندان درمان نشده نشان دهنده بار بیماری قابل توجهی برای کودکان و بزرگسالان است2. نوع اصلی از بیماری های دندان وجود دارد: پوسیدگی دندان (پوسیدگی یا حفره دندان) و بیماری لثه (بیماری پریودنتال). پوسیدگی دندان بسیار شایع تر از 2 است و باعث کاهش بیشتر و بیهوده کیفیت زندگی می شود.

شیوع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یک مشکل عمده بهداشت عمومی است. اگرچه در 50 سال گذشته کاهش قابل توجهی در پوسیدگی دندان وجود داشته است، اما این شایع ترین بیماری در ایالات متحده است و بخش بزرگی از مردم موانع مختلفی را برای مراقبت از خود تجربه می کنند. در میان کودکان و نوجوانان، پوسیدگی دندان 4 تا 5 برابر بیشتر از آسم شایع است. 1،2 داده های حاصل از بررسی ملی سلامت و تغذیه، 2011-2012، نشان می دهد که در بین کودکان 2 تا 8 ساله، 37 درصد پوسیدگی دندان داشتند. دندان های اصلی آنها در بین نوجوانان 12 تا 19 ساله، شیوع پوسیدگی دندان در دندان های دائمی 58 درصد بود. حدود 90 درصد از بزرگسالان بالای 20 سال پوسیدگی دندان داشتند.

نیازهای برآورده نشده دندانپزشکی

میزان نیازهای برآورده نشده یا پوسیدگی درمان نشده است. در سال‌های اخیر، یک تغییر در اوج شیوع پوسیدگی درمان نشده از کودکان به بزرگسالان وجود داشته است که احتمالاً به عوامل اجتماعی-اکولوژیک نسبت داده می‌شود. شیوع پوسیدگی درمان‌نشده در کودکان و نوجوانان حدود 15 درصد بود. با این حال، شیوع پوسیدگی درمان نشده در میان بزرگسالان 20 تا 64 ساله بیشتر بود: 27 درصد از بزرگسالان دندان های پوسیده داشتند که درمان نشده رها شده بودند.

میزان پوسیدگی درمان نشده در میان بزرگسالان در میان اسپانیایی‌ها (36%) و سیاه‌پوستان غیر اسپانیایی (42%) بیشتر از سفیدپوستان غیر اسپانیایی (22%) و آسیایی‌های غیر اسپانیایی (17%) بود. کاهش پوسیدگی دندان، نابرابری ها بین گروه های مختلف نژادی، قومی، تحصیلی و درآمدی وجود دارد. این یک نفرین مدرن برای بخش های بزرگی از مردم است.

اصول پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در اثر عفونت باکتریایی استرپتوکوک موتانس (S mutans) ایجاد می شود. باکتری های پوسیدگی زا از مادر یا مراقب به کودکان قابل انتقال هستند. پس از رویش دندان، دهان به سرعت توسط S mutans مستعمره می شود. حتی اگر باکتری ها در همه جا حضور دارند، بیماری در برخی از جمعیت ها متمرکزتر است.

چه چیزی باعث می شود برخی افراد بیشتر در معرض پوسیدگی دندان باشند؟ برخلاف تصور رایج، این بیماری به دلیل زایمان یا مصرف کم کلسیم در رژیم غذایی ایجاد نمی‌شود.
پوسیدگی دندان همچنان بار سنگینی را بر برخی افراد و سیستم مراقبت های بهداشتی وارد می کند.

1-پوسیدگی دندان به طور نامتناسبی بر برخی جوامع تأثیر می گذارد
2-این بیماری توسط باکتری قابل انتقال S mutans ایجاد می شود
3-پوسیدگی معمولاً از سطوح اکلوزال یا تماس های پروگزیمال دندان ها شروع می شود
4-بهداشت دهان، فلوراید و سیلانت ها به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی کمک می کنند

S mutans اصولاً از شخص دیگری وارد دهان می شود. باکتری ها دهان را مستعمره کرده و با تشکیل پلاک به دندان ها می چسبند. پلاک لایه نرم و چسبناکی است که در اثر تخریب مواد غذایی روی دندان ها ایجاد می شود. بیوفیلم برای تکثیر باکتری ها و مملو از باکتری ها مفید است.

باکتری S mutans قندها را تجزیه می کند و اسیدهای لاکتیک تولید می کند که باعث پوسیدگی دندان می شود – فرآیندی از دمینرالیزاسیون یا از بین رفتن فسفات کلسیم از ساختار دندان. ، تشکیل یک حفره. پوسیدگی دندان بیشتر در سطوح اکلوزال (جویدنی) و تماس های نزدیک دندان ها رخ می دهد. جنبه های اکلوزالی دندان ها دارای مورفولوژی حفره و فیشور طبیعی است که چسبندگی و کلونیزاسیون باکتری را تسهیل می کند. تماس های نزدیک دندان ها نیز چسبندگی پلاک و باکتری را تسهیل می

روند از دست دادن دندان

در مراحل اولیه پوسیدگی دندان، زمانی که پوسیدگی محدود به مینای دندان است، دندان بدون علامت است و آسیب قابل برگشت است. هنگامی که پوسیدگی به عاج گسترش می یابد، ترمیم مورد توجه قرار می گیرد. هر چه پوسیدگی بیشتر به سمت پالپ گسترش یابد، خطر حساسیت و درد دندان بیشتر می شود. پوسیدگی به طور طبیعی در عاج (کمتر معدنی) سریعتر از زمانی که پوسیدگی هنوز محدود به مینای دندان است پیشرفت می کند. اگر کنترل نشود، پوسیدگی ممکن است پیشرفت کند و باکتری ها در نهایت به پالپ حمله کنند. در آن مرحله، نه تنها خطر درد، بلکه تورم و از دست دادن دندان نیز وجود دارد.

در مرحله اولیه پوسیدگی، دندان ممکن است با ترمیم هایی که معمولا از آمالگام دندان، رزین (کامپوزیت)، گلاس آینومر، پرسلن یا طلا ساخته شده اند، درمان شود. هنگامی که باکتری ها به پالپ حمله کردند، ترمیم دندان درد و عفونت را درمان نمی کند. درمان ریشه برای برداشتن بافت های عفونی در اتاقک پالپ و کانال ریشه مورد نیاز است. علاوه بر این، اگر دندان بیش از حد با تخریب گسترده ناشی از پوسیدگی آسیب دیده باشد یا اگر موانع مالی یا سایر موانعی برای درمان ریشه وجود داشته باشد، کشیدن دندان احتمالا تنها گزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *