تاج دندان

تاج دندان

تاج دندان چیست؟

تاج دندان کلاهکی به شکل دندان است. دندانپزشکان از روکش برای ترمیم دندان های ضعیف، شکسته یا پوسیده استفاده می کنند.

یک تاج روی کل دندان شما قرار می گیرد، مانند یک کلاه محکم. برای اطمینان از تناسب مناسب، دندانپزشک باید قبل از چسباندن تاج جدید شما در محل، مقدار کمی از مینای دندان را جدا کند.تکنسین های دندانپزشکی روکش ها را از مواد مختلفی از جمله رزین، فلز و چینی می سازند.

چه زمانی به روکش دندان نیاز دارید؟

تاج ها اهداف مختلفی را انجام می دهند. ممکن است برای موارد زیر به روکش دندان نیاز داشته باشید:

1- تقویت دندان ضعیف

2- از دندان ترک خورده محافظت و حمایت کنید.

3- یک دندان فرسوده یا شکسته را ترمیم کنید.

4- یک بریج دندان را در جای خود نگه دارید.

5- دندانی که به شدت لکه دار یا تغییر رنگ داده است را بپوشانید.

6- یک دندان درمان شده با کانال ریشه را بپوشانید

7- ایمپلنت دندان را بپوشانید.

 – انواع روکش دندان

 تاج دندان انواع مختلفی دارد. نوع مناسب برای شما بستگی به ترجیحات شخصی و نیازهای منحصر به فرد بهداشت دهان و دندان شما دارد.

– تاج های فلزی

  تکنسین های دندانپزشکی از فلزات مختلفی برای ساخت روکش های دندانی از جمله طلا، پالادیوم، نیکل و کروم استفاده می کنند. تاج های فلزی به ندرت تراشه یا شکسته می شوند، از نظر سایش بیشترین ماندگاری را دارند و فقط به مقدار کمی از مینای دندان نیاز دارند. آنها همچنین می توانند نیروهای گاز گرفتن و جویدن را تحمل کنند.

رنگ متالیک اصلی ترین ایراد این نوع تاج است. تاج های فلزی انتخاب خوبی برای دندان های آسیاب خارج از دید هستند

– روکش های پرسلن ذوب شده به فلز (PFM).

  روکش های پرسلن ذوب شده به فلز (PFM) دوام فلز و ظاهر طبیعی پرسلن را ترکیب می کنند. دندانپزشکان می توانند این روکش ها را با سایه دندان های شما مطابقت دهند.  روکش های PFM علیرغم استحکام خود دارای معایبی هستند. به عنوان مثال، پوشش پرسلن ممکن است به مرور زمان کنده شود و فلز زیر آن نمایان شود. علاوه بر این، روکش‌های PFM ممکن است به تدریج مینای دندان‌های مقابل شما (دندان‌هایی که هنگام بستن دهان تاج شما را لمس می‌کنند) از بین ببرند.  تاج های PFM تقریباً به اندازه تاج های فلزی دوام دارند. آنها می توانند هر دو دندان جلو و عقب را ترمیم کنند.

 -تاج های سرامیکی فشرده

 یک تاج سرامیکی فشرده دارای یک هسته داخلی سخت است. این شبیه به PFM است، اما هسته آن به جای فلز، سرامیکی است. برای ساخت این هسته داخلی، یک تکنسین سرامیک را در یک کوره با دمای بسیار بالا ذوب و فشرده می کند. سپس چند لایه چینی اضافه می کنند. روکش های سرامیکی فشرده مانند روکش های تمام چینی، شفافیت مینای طبیعی دندان را تقلید می کنند.

روکش های سرامیکی پرس شده دارای معایبی مشابه روکش های PFM هستند. لایه های سرامیک می توانند به مرور زمان از بین بروند. دندانپزشکان از روکش های سرامیکی فشرده روی دندان های جلو و عقب استفاده می کنند.

-تاج های تمام سرامیک یا چینی

روکش های تمام سرامیکی یا چینی بیشتر از هر نوع روکش دیگری ظاهر مینای دندان را تقلید می کنند. همچنین اگر به فلز حساسیت دارید، آنها انتخاب خوبی هستند.

تکنسین های آزمایشگاهی از مواد مختلفی برای ساخت روکش های سرامیکی استفاده می کنند، اما یکی از محبوب ترین آنها دی اکسید زیرکونیوم است. روکش های زیرکونیا بسیار بادوام هستند و می توانند نیروهای سنگین تری را نسبت به سایر انواع روکش های سرامیکی تحمل کنند. آنها همچنین روی دندان های مقابل شما ملایم هستند و در نتیجه مینای دندان کمتر می شود.

-روکش های دندانی

بسیاری از دندانپزشکان از فناوری CAD/CAM (طراحی و ساخت به کمک رایانه) برای ایجاد روکش در مطب خود در حالی که منتظر هستید استفاده می کنند. این نرم افزار به دندانپزشک شما اجازه می دهد تا قالب های دیجیتالی دندان شما را بگیرد و سپس از آن قالب ها برای طراحی یک تاج سفارشی استفاده کند. هنگامی که دندانپزشک شما تاج شما را طراحی کرد، فایل های تصویری را به دستگاه فرز در محل ارسال می کند.

دستگاه تاج جدید شما را از یک بلوک جامد سرامیکی می سازد. مهمترین مزیت فناوری CAD/CAM این است که شما می توانید یک تاج دندانپزشکی را فقط در یک بازدید از دفتر دریافت کنید. با این حال، تاج های یک روزه برای همه مناسب نیست. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا کاندید هستید یا خیر.     تاج های تمام رزین   روکش های دندان ساخته شده از رزین عموماً نسبت به سایر انواع روکش ها ارزان تر هستند. اما در مقایسه با روکش های ذوب شده به فلز چینی (PFM) شکننده هستند و احتمال شکستگی آنها بیشتر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *