بسته شدن دیاستما بستن شکاف

بسته شدن دیاستما بستن شکاف

-بسته شدن دیاستما  بستن شکاف

بسته شدن دیاستما بستن شکاف بنابراین شما بین دندان های جلویی خود فاصله دارید. این به عنوان دیاستما نیز شناخته می شود. آیا آن را دوست دارید؟ اگر بله، عالی است! اگر نه، چندین گزینه برای بستن فضاها وجود دارد که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. اولین و مهمترین عامل اندازه دندان است. آیا دندان های شما کوچک است؟ اگر بزرگتر باشند خوشحال می شوید؟ در بسیاری از مواقع، زمانی که شکاف وجود دارد، دندان‌ها از نظر اندازه کمتر از حد متوسط ​​هستند. بستن شکاف ها از طریق ارتودنسی با فشار دادن آنها به یکدیگر، از نظر زیبایی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

-علل شکاف دندان

شکاف دندان می تواند نتیجه رشد طبیعی اسکلتی، ژنتیک یا عوامل خارجی باشد، مانند عاداتی مانند مکیدن انگشت یا فشار دادن زبان، که می تواند به مرور زمان دندان ها را از هم تراز خود خارج کند. از دست دادن دندان همچنین می تواند باعث ایجاد شکاف شود، زیرا دندان ها به طور طبیعی حرکت می کنند تا فضای خالی را پر کنند و در دو طرف موقعیت اصلی خود شکاف ایجاد کنند.

– آیا شکاف ها باید اصلاح شوند؟

در بیشتر موارد، تراز مناسب دندان ها کلید حفظ سلامت دهان و دندان است، بنابراین این سوال مطرح می شود که چه زمانی باید شکاف دندان را برطرف کرد. وقتی کودکان هنوز ترکیبی از دندان‌های شیری و بزرگسال دارند، شکاف‌ها طبیعی است زیرا دندان‌هایشان می‌ریزد و با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کند. با این حال، اگر هنگام رویش کامل دندان‌های بالغ، شکاف‌ها اصلاح نشود، می‌تواند پیامدهای منفی زیادی داشته باشد، از جمله:

1-مشکلات عزت نفس یا اعتماد به نفس

2-نامرتبی دندان ها

3-رشد باکتریایی اضافی و ایجاد پلاک از دندانهای نادرست

4- پوسیدگی دندان

5- بیماری پریودنتال

6 -مشکل گاز گرفتن ، جویدن یا بلع

7- التهاب لثه به دلیل تأثیر غذا بر روی لثه های محافظت نشده بین دندان ها

اگرچه اکثر مردم بر زیبایی دندان‌های شکاف تمرکز می‌کنند، مهم‌ترین دلیل برای بسته شدن فضاها،محافظت از سلامت لثه‌ها است. شکاف‌های دندانی، قسمتی از آدامس را برجای می‌گذارند کهممکن است توسط غذاهای سفت مانند چیپس و چوب شور آسیب ببیند. علاوه بر این، با گذشتزمان، غذایی که بین شکاف‌ها گیر می‌کند می‌تواند دندان‌ها را بیشتر از هم دور کند. 

بریس ها چگونه شکاف دندان را می بندند؟

بریس‌ها یک گزینه درمانی عالی برای بستن فاصله بین دندان‌ها هستند، زیرا عملکرد اساسیآن‌ها کشیدن دندان‌ها با استفاده از کشش است. درمان های ارتودنسی مختلفی برای بستنشکاف ها وجود دارد، از جمله بریس های سنتی و لینگوال (داخلی) و همچنین اینویزیلاین و سایر گزینه های دندانی.

بریس های سنتی با زنجیر الاستیک – بریس ها با کشیدن دندان ها در جای خود با براکت ها، سیم و زنجیره الاستیک کار می کنند. متخصص ارتودنسی یا متخصص دندانپزشکی براکت‌هاییرا به دندان‌های شما متصل می‌کند و یک سیم انعطاف‌پذیر روی آن‌ها قرار می‌دهد. الاستیک های کوچک روی براکت ها قرارمی گیرند که به صورت زنجیره ای به هم متصل می شوند تا نیرویی ایجاد کنند کهدندان ها را به آرامی در موقعیت های مناسب خود حرکت می دهد و شکاف ها را می بندد.زنجیرهای الاستیک می توانند شکاف ها را در کمتر از شش هفته تا شش ماه ببندند. زمان مورد نیاز بیماران بر اساس عواملمختلفی از جمله اندازه و تعداد شکاف ها، وضعیت لثه ها و سن بیمار متفاوت است.

-بریس های لینگوال

بریس های لینگوال – بریس های لینگوال که در پشت دندان های شما قرار می گیرند،جایگزینی برای بیمارانی است که نگران ظاهر بریس های فلزی سنتی هستند. با اینحال، قبل از انتخاب این درمان، باید برخی از معایب را در نظر گرفت. هر براکت برای بریس‌های لینگوال باید متناسب با دندان باشد و این باعث می‌شود آنها گزینه گران‌تری باشند.

همچنین ممکن است لازم باشد از بریس‌های لینگوال کمی طولانی‌تر از بریس‌های سنتیاستفاده کنید، زیرا آنها قدرت یکسانی برای کشیدن دندان‌ها در جای خود ندارند. اینویزیلاین – برای برخی از بیماران با شکاف دندان، اینویزیلاین ممکن است یک گزینه باشد.بیشتر آن به اندازه شکاف بستگی دارد.

شکاف های کوچک را می توان با ترازهای پلاستیکیشفاف بسته کرد، اما اگر شکاف بزرگ باشد، تراز کننده ها ممکن است نیروی کافی برایجمع کردن دندان ها به اندازه لازم را نداشته باشند. برخی از افراد ترکیبی از تراز کننده هایاینویزیلاین و باندینگ یا روکش ها را برای بستن شکاف بزرگ انتخاب می کنند.     

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *