جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان و درمان ریشه، از درمان های دندانپزشکی برای ایجاد پلاک و جرم در بالا و زیر خط لثه است.به تمیز کردن عمیق نیز معروف است. تجمع این مواد در بیماری پیشرفته لثه یا بیماری مزمن پریودنتال (پریودنتیت) رخ می دهد.باعث دور شدن لثه از ساختارهای اطراف می شود که منجر به از دست دادن دندان و استخوان می شود.

جرم گیری دندان و درمان ریشه یک روش دندانپزشکی استاندارد است که یک رویکرد بسیار موثر برای پریودنتیت است و سلامت دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشد.این مقاله مروری سریع بر بیماری پریودنتال، نحوه عمل جرم گیری دندان ها و برنامه ریزی ریشه و همچنین آنچه می توانید در هنگام درمان داشته باشید ارائه می دهد.

-چه زمانی جرم گیری دندان و پلانینگ ریشه لازم است؟

در درجه اول، جرم گیری دندان و روش های پلنینگ ریشه، جرم و پلاک را از بیماری مزمن پریودنتال حذف می کند.این تکنیک‌ها می‌توانند از زیر خط لثه تا ریشه دندان‌ها برسند و آنها را برای مقابله با این علت رایج مشکلات دندانی ضروری می‌سازد.

-پیامدهای بیماری مزمن پریودنتال

بیماری مزمن پریودنتال یک عفونت باکتریایی پیشرفته لثه یا التهاب لثه است.دومی برگشت پذیر است، اما اولی فقط با درمان گسترده تر قابل کاهش است. این حالت بسیار شایع است.حدود نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده به نوعی از این عارضه مبتلا هستند که 8.5٪ آنها بیماری پریودنتال شدید را تجربه می کنند.

وقتی اجازه پیشرفت داده می شود، این بیماری یکی از دلایل اصلی پوسیدگی، لق شدن و از دست دادن دندان است.بیماری مزمن پریودنتال همچنین می تواند باعث ضعیف شدن و زوال لایه ضخیم اطراف دندان (استخوان آلوئول) شود.

-علل بیماری پریودنتال

ژنژیویت و بیماری پریودنتال در اثر تجمع یک لایه نازک از ماده باکتریایی که به دندان شما می چسبد به نام پلاک ایجاد می شود.این نه تنها می تواند به ماده ای سخت به نام تارتار تبدیل شود، بلکه باعث التهاب و عفونت لثه ها نیز می شود.این باعث می شود که فضاها یا جیب هایی بین لثه و دندان و استخوان ایجاد شود.پلاک می تواند در این فضاهای زیر لثه و در ریشه دندان ایجاد شودچندین عامل خطر برای ایجاد بیماری مزمن پریودنتال شناخته شده است

1-بهداشت نامناسب دهان: مسواک زدن ناکافی یا نامناسب و نخ دندان کشیدن باعث ایجاد پلاک روی دندان ها می شود.

2-تنباکو: سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو می تواند به شدت بر سلامت دندان ها تأثیر بگذارد و احتمال تشکیل پلاک و تارتار را افزایش دهد.همچنین بر سلامت لثه ها تأثیر می گذارد.

3-عادات غذایی: مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند بالا نیز می‌تواند به تشکیل پلاک کمک کند.

4-برخی داروها: برخی از داروهای تجویز شده برای شرایطی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی، سایر بیماری های قلبی، تشنج یا بیماری های خودایمنی نیز می توانند بر سلامت دندان تأثیر بگذارند.

5-دندان های کج: قرار گرفتن نامنظم دندان ها می تواند دسترسی به برخی فضاها را با مسواک زدن و نخ دندان سخت تر کند. تمیز کردن ناکافی می تواند باعث تشکیل پلاک شود.

6- دیابت: دیابت به عنوان یک عامل خطر مهم برای بیماری مزمن پریودنتال شناخته شده است.

7- ژنتیک: افرادی که سابقه خانوادگی بیماری لثه دارند بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.

 – آنچه در طول جرم گیری دندان و پلانینگ ریشه اتفاق می افتد

جرم گیری دندان و روت پلنینگ یک درمان استاندارد دندانی است که می تواند توسط دندانپزشک عمومی یا متخصص لثه (پریودنتیست) انجام شود.بسته به شدت جرم و پلاک ایجاد شده، ممکن است نیاز به چندین نوبت داشته باشید.در طول اولین ملاقات، دندانپزشک بر روی از بین بردن پلاک، جرم و لکه در یک ربع خاص تمرکز می کند.

در قرارهای بعدی، آنها روی بقیه ربع (های) باقی مانده کار خواهند کرد.در اینجا خلاصه ای از آنچه می توانید در طول این روش انتظار داشته باشید آورده شده است بی حسی موضعی: از آنجایی که این روش شامل کار در زیر خط لثه است،برای اطمینان از عدم احساس درد به شما یک بی حس کننده موضعی (نواکائین) داده می شود.هنگامی که دارو تزریق می شود، احساس سوزش می کنید، اما در عرض پنج دقیقه، دهان شما بی حس می شود.

-جرم گیری: دندانپزشک با استفاده از ابزارهای دستی یا اولتراسونیک، پلاک و جرم دندان را خراش داده یا از بین می برد.آنها روی نواحی زیر خط لثه، بین لثه و دندان و همچنین در ریشه دندان تمرکز خواهند کرد.

-روت پلنینگ: این روش تجمع پلاک و تارتار و عفونت را در محل برخورد دندان ها و استخوان ها از بین می برد.پس از برداشتن تجمع باکتری در این محل ها، لایه سیمانی دندان که ریشه آنها را می پوشاند، برداشته می شود.عاج، بخش هایی از لایه دندان درست در زیر پوسته خارجی (مینای دندان) نیز ممکن است نیاز به بیرون آوردن داشته باشد.

-سخن آخر

اگرلثه های خیلی حساسی ندارید و دندان های شما نیاز به پاک سازی دارد پس حتما جرم گیری دندان را انجام دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *