پیوند لثه

پیوند لثه

-پیوند لثه

-چه مدت طول می کشد تا پیوند لثه بهبود یابد؟

پیوند لثه نوعی جراحی دندانی است که برای اصلاح اثرات فرورفتگی لثه انجام می شود.این یک جراحی سریع و نسبتا ساده است که در آن متخصص پریودنتیست بافت لثه سالم را از سقف دهان برمی دارد و از آن برای ساختن لثه در جایی که عقب رفته است استفاده می کند.

تحلیل رفتن لثه زمانی اتفاق می‌افتد که بافت لثه فرسوده شود و قسمت بیشتری از دندان در ریشه نمایان شود.این ممکن است باعث افزایش حساسیت شود، به خصوص هنگام خوردن یا نوشیدن غذاهای سرد یا گرم.از آنجایی که رکود لثه به آرامی اتفاق می افتد، بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که برای آنها اتفاق می افتد.

روش

انواع پیوند لثه در دسترس است و نوع جراحی انجام شده به میزان و شدت آسیب و نیازهای فردی فرد بستگی دارد.پریودنتیست در مورد انواع مختلف جراحی موجود با فرد صحبت می کند تا تصمیم بگیرد که کدام گزینه مناسب ترین است.

قبل از شروع پیوند لثه، پریودنتیست یک بی حس کننده موضعی تجویز می کند تا ناحیه را بی حس کند تا به این عمل آسیبی نرسد.همچنین ممکن است مقداری از لثه موجود را بلند کنند تا ریشه دندان نمایان شود و آن را تمیز کنند.

-سه نوع مختلف جراحی پیوند لثه عبارتند از

 -پیوند بافت همبند

1- با ایجاد یک فلپ و برداشتن بافت از زیر لایه بالایی، بافت سقف دهان را جدا می کند

2- بافت را روی بافت لثه موجود می دوزد تا ریشه دندان در معرض دید را بپوشاند

3- فلپ را روی سقف دهان از جایی که بافت را برداشته اند بخیه می زندپیوند رایگان لثه این روش ترجیحی برای افرادی است که لثه های نازکی دارند و برای بزرگ کردن لثه به بافت اضافی نیاز دارند.

-در این روش پریودنتیست:

بافت را مستقیماً از لایه بالایی بافت روی سقف دهان جدا می کنداین بافت را به ناحیه لثه موجود می دوزدگرافت های پدیکول (جانبی).این روش ترجیحی برای افرادی است که بافت لثه زیادی در نزدیکی دندان در حال رشد دارند.

-در این روش پریودنتیست:

بافتی را از لثه در اطراف یا نزدیک دندان پیوند می دهد که نیاز به درمان داردفقط تا حدی این بافت را بریده و یک لبه را متصل نگه می داردبافت را به سمت بالا یا پایین کشیده، ریشه دندان در معرض دید را می پوشاند و آن را با بخیه در جای خود نگه می داردپریودنتیست ممکن است به جای برداشتن بافت لثه از دهان فرد، بافت را از بانک بافت تهیه کند.

آماده شدن برای جراحی پیوند لثههنگامی که فرد و دندانپزشک او همه گزینه ها را در نظر گرفته و در مورد نوع جراحی تصمیم گیری کرده اند،فرد برای آماده شدن برای این عمل نیازی به انجام کار زیادی ندارد.با این حال، اطمینان از اینکه یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان برای رفتن به قرار ملاقات و بازگشت در دسترس هستند، ضروری است.

این مهم است زیرا داروهای مسکن تجویز شده برای مدیریت ناراحتی به این معنی است که رانندگی برای فردی که جراحی پیوند لثه انجام می‌دهد ناامن است.افرادی که پیوند لثه انجام می دهند می توانند بلافاصله پس از عمل به خانه بروند. یک پریودنتیست تمام دستورالعمل های مراقبت های پس از درمان را برای اطمینان از بهبود موفقیت آمیز پیوند مورد بحث قرار می دهد.

– بهبود
یک فرد می تواند با موارد زیر به بهبودی کمک کند:

1- اجتناب از نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن در محل درمان

2- با استفاده از دهانشویه مخصوص که تشکیل پلاک را کنترل می کند

3- مصرف آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت

4- اجتناب از ورزش شدید

5- اجتناب از غذاهایی که خوردن آنها سخت است

6- خوردن غذاهای نرم و خنک مانند بستنی، پاستا، تخم مرغ، ماست و پنیر نرم

7- اجتناب از سیگار کشیدن

درد و ناراحتی که فرد تجربه می کند متفاوت خواهد بود. برای مثال، اگر پریودنتیست از بافت بانک بافت استفاده کند، فرد باید حداقل درد را احساس کند. اگر بافت را از سقف دهان خارج کنند، ممکن است فرد برای چند روز احساس درد کند.روند بهبود اغلب سریع است، 1 تا 2 هفته طول می کشد تا دهان به طور کامل بهبود یابد، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

افراد می توانند مسکن های بدون نسخه (OTC) یا داروهای تجویزی را برای کمک به مدیریت هر گونه ناراحتی مصرف کنند.پس از عمل، دندان‌ها ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به معمول داشته باشند، به‌ویژه به غذاهای سرد و گرم، و افراد ممکن است از استفاده از خمیردندان یا دهان‌شویه‌های حساسیت‌زدا سود ببرند.

-سخن آخر

عمل جراحی پیوند لثه روشی است برای بافت لثه ای که دچار تحلیل شده و می تواند به محافظت از دندانها کمک می کند انجام این عمل میتواند به فردی لبخندی بهبود ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *